Artykuły, porady ekspertów biblioteka, nauka, wydarzenia, współpraca: psychologiczna, psychoterapeutyczna, medyczna.

czwartek, 31 marca 2011

Konferencja poświęcona empatii

 Już wkrótce!
April 8-10, 2011 in Syracuse, New York State, USA
at the Embassy Suites Syracuse Hotel

Pierwsza Konferencja Terapii Empatycznej

Terapia Empatyczna mówi m.in., że każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i dążenia do szczęścia, i która zdecydowanie potępia i odrzuca przymusowe leczenie psychiatryczne,elektrowstrząsy i lobotomię. Terapia Empatyczna uważa, że są one po prostu błędne - nienaukowe i nieetyczne.


Czytaj więcej:
http://www.empathictherapy.org/
  
O Konferencji (2011 Empathic Therapy Conference Program) i o Empatycznej Terapii dr. Petera Berginnsa

Histeria, osobowość histeryczna

Artykuł wkrótce 

Osobowość histeryczną cechuje przewaga czynności instynktownych i umotywowanych uczuciowo przy osłabionym wpływie rozumowania i hamulców psychicznych.



Nieśmiałość

 Najnowszy artykuł

„Cynicznie nieśmiały nastolatek chce być społecznie akceptowany, ale doświadcza odrzucenia. Ich odrzucenie zamienia się w gniew. To pasuje do profilu dzieci, które potem stają się szkolnymi zabójcami” -  twierdzi  prof. Bernardo Carducci, dyrektor Instytutu Badań nad Nieśmiałością na Indiana University w Pensylwanii.

Świat osoby nieśmiałej

Jestem przerażona  wewnątrz, ale nie pokazuję tego na zewnątrz  - tak najkrócej scharakteryzowałaby swój osobisty świat osoba nieśmiała.

Nieśmiali w większości wypadków nie unikają innych ludzi, ale właśnie raczej szukają ich towarzystwa, pomimo problemów z nawiązywaniem kontaktu.
       Nieśmiałość jest rodzajem upośledzenia psychicznego, które może okaleczyć człowieka w takim samym stopniu, jak kalectwo fizyczne, a jego skutki mogą być niszczycielskie.
       Jeśli pragniesz tańczyć a boisz się spróbować, jeśli uważasz się za osobę mało atrakcyjną i ciągle troszczysz się o to jak inni cię odbierają, co myślą o tobie, jakie robisz na nich wrażenie, jeśli podczas publicznego wystąpienia lub innych stresowych sytuacji trzęsą ci się ręce, drżą nogi a twarz oblewa rumieniec to z pewnością należysz do osób, które mocno przeżywają swoją nieśmiałość i robisz wszystko aby usunąć się w cień, kiedy tylko jest to możliwe.
       Nieśmiały zawsze przegapia i traci okazje. Taniec, przyjaźń, miłość, seks – wszystko to jest dla niego osiągalne tak samo jak dla innych, ale on nie robi pierwszego kroku, a gdy ktoś drugi wychodzi z inicjatywą, wówczas nieśmiały wycofuje się do swojego psychologicznego więzienia – uważa prof. Philip G. Zimbardo, znany badacz nieśmiałości.
       Wiecznie tłumiąc swoje myśli, uczucia i działania oraz bojąc się ich ujawnienia na zewnątrz, nieśmiali tak naprawdę przeżywają swoje życie w wewnętrznym świecie psychicznym.
      

piątek, 25 marca 2011

Irvin Yalom Inpatient Group Psychotherapy Video



Film pokazuje jak dr Irvin Yalom, doświadczony klinicysta, prowadzi sesję psychoterapii grupowej dla hospitalizowanych pacjentów w szpitalu psychiatrycznym opartą na jego modelu interpersonalnym, zaadoptowanym do warunków szpitalnych.

czwartek, 24 marca 2011

Nieśmiałość

Już wkrótce artykuł o nieśmiałości.

Przezwyciężając nieśmiałość sławimy samo życie, odkrywamy w sobie zdolności do kochania i energię życiową, której dawniej nie mieliśmy odwagi dostrzec.
 Philip G.Zimbardo

poniedziałek, 21 marca 2011

Wiosenna depresja

Najnowszy  artykuł

Pojęcia „wiosenna depresja” nie znajdziemy w żadnej z obecnie obowiązujących klasyfikacji psychiatrycznych. Depresje pojawiające się sezonowo można zaobserwować u około 5% populacji i dotyczą one głównie przełomu jesienno zimowego. Depresje pojawiające się na przełomie zimy i wiosny dotyczą niewielu osób.

       „Za każdym razem, kiedy słońce zaczyna coraz częściej zaglądać przez moje okna i kiedy mam poczucie, że wiosna stoi tuż, tuż za rogiem zaczyna mnie ogarniać smutek i uczucie beznadziei. Czuję wielki niepokój i przygnębienie. Zazwyczaj chcę tylko skulić się w łóżku jak niedźwiedź w zimowym śnie lub odpocząć w gorącej wannie.
Wiosna to dla mnie najtrudniejszy czas”- mówi jedna z pacjentek.
       Z kolei inny pacjent stwierdza: „Wiosna to czas, kiedy czuję się bardziej samotny, przestraszony i przygnębiony. Moja samoocena jest bardzo niska w tym czasie. Dużo płaczę i muszę zdrzemnąć się kilka godzin codziennie. Mam również zwiększoną ilość i intensywność migren oraz chronicznych bólów głowy. Nie cieszą mnie dotychczasowe przyjemności, brak mi motywacji, energii i koncentracji” – dodaje.
       Zapewne każdy z nas będąc w takiej sytuacji zastanawia się, czy to co czujemy, to jedynie nasze okresowe złe samopoczucie (chwilowa apatia, reakcja związana z cyklem miesięcznym czy zmianą czasu z zimowego na letni) czy być może coś więcej – niepokojące objawy zwiastujące nadejście choroby.
       U części osób takie stany zwane „wiosennym przesileniem” pojawiają się najczęściej w lutym lub na przełomie marca i kwietnia i wkrótce bezpowrotnie ustępują.
      

niedziela, 6 marca 2011

Narzekanie: w Stanach – porażka, w Polsce… sukces(?)

Szukając odpowiedzi na pytanie czy narzekanie może być drogą do sukcesu okazało się, że może to być zależne od kraju, w którym chce się go osiągnąć.
Ludzie różnią się między sobą i nie wszystko pasuje do wszystkich.
Amerykanka, Julie Norem, autorka książki „Pozytywna moc myślenia”, którą napisała pod wpływem inspiracji wielką propagandą amerykańskiego pozytywnego myślenia i która była reakcją na nie – zauważa, że dla wielu ludzi negatywne myślenie stanowi sposób na przetrwanie.
Ludzie wyobrażają sobie różne zagrożenia, zakładają potencjalne, negatywne możliwości i podejmują środki zaradcze aby się przed nimi odpowiednio wcześnie zabezpieczyć.

Happiness

Check out this SlideShare Presentation:

Psychology of Happiness

Check out this SlideShare Presentation:

Zaproszenie do redakcyjnej współpracy z Centrum Psychologicznym (CP)








Jesteś autorem/współautorem interesującego artykułu dotyczącego psychologii, posiadasz informacje o konferencjach, szkoleniach, spotkaniach, chcesz polecić fascynującą książkę z dziedziny psychologii a może dowiedziałeś się czegoś nowego w tym zakresie?