Artykuły, porady ekspertów biblioteka, nauka, wydarzenia, współpraca: psychologiczna, psychoterapeutyczna, medyczna.

piątek, 20 stycznia 2012

Czego naprawdę potrzebują niemowlęta

*genetycznie rzecz biorąc, ludzkie dziecko należy do noszeniaków. Od małp począwszy, dla nich wszystkich dotyk, bezpośrednia bliskość jest potrzebą podstawową, tej samej rangi co jedzenie. Dziecko pozostawione samo odczuwa to jako zagrożenie życia, co ma ogromne konsekwencje dla jego rozwoju. Z perspektywy naukowej pomysł, że niemowlę noszeniaka można rozpieścić noszeniem, okazuje się absurdalny.

Więcej pod adresem:

sobota, 14 stycznia 2012

Programowanie płodowe

*Zagadka: Kiedy zaczyna się nauka? 
  Odpowiedź: Przed urodzeniem.

Pisarz naukowy Annie Murphy Paul opowiada o nowych badaniach, które pokazują jak dużo uczymy się w łonie matki - od rytmu naszego języka ojczystego do wkrótce naszego ulubionego jedzenia.

Więcej o programowaniu płodowym:
http://www.ted.com/talks/lang/pl/annie_murphy_paul_what_we_learn_before_we_re_born.html

sobota, 7 stycznia 2012

Samotność - bolesny stan pozostawienia samemu sobie

* (...) osamotnienie z powodu braku bliskich jest czymś mniej przykrym niż "bolesny stan pozostawienia samemu sobie". Samotność wiąże się z przeżyciem rozpadu więzi: z sobą, z Bogiem, z drugim człowiekiem. Jest to często doświadczenie niepotrzebności mojej pracy, marności wszelkich wysiłków.

Samotność objawia się na różne sposoby. Doświadczamy jej kiedy odczuwamy, iż samotnie musimy stawiać czoło nieprzewidzianym i trudnym sytuacjom. Przeżywamy swoje życie i wydarzenia z nim związane w coraz większym oddaleniu od ludzi. Nawet najbliżsi coraz mniej o nas wiedzą i coraz mniej się też nami interesują

Czytaj więcej: 
"Nie jesteśmy skazani na samotność"
http://www.deon.pl/inteligentne-zycie/psychologia-na-co-dzien/art,268,nie-jestesmy-skazani-na-samotnosc.html