Artykuły, porady ekspertów biblioteka, nauka, wydarzenia, współpraca: psychologiczna, psychoterapeutyczna, medyczna.

wtorek, 3 maja 2011

Stres, frustracja, depresja

Wielu ludzi chce osiągnąć w życiu sukces. Jednak coraz częściej w jego kontekście pojawiają się takie pojęcia jak "stres", "frustracja" i "depresja". Taka jest niejednokrotnie cena sukcesu. Warto wiedzieć czym się te stany charakteryzują i jak sobie z nimi radzić.
   

Czym jest stres?
Stres to uczucia i przekonania, które się pojawiają, gdy mamy przeświadczenie, że nie radzimy sobie ze stawianymi nam wymogami (czasami jednak tylko nam się wydaje, że ktoś wobec nas stawia takie, a nie inne wymogi). Stres występuje w sytuacji trudnej, podczas której nie możemy zastosować znanych sobie, wcześniej wypróbowanych sposobów reagowania. Powstaje w wyniku zagrożenia, utrudnienia lub niemożności realizacji ważnych dla nas celów, zadań, wartości.

Stresory - czynniki stresu
Typowe czynniki wywołujące stan stresu (tzw. stresory) można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej grupy stresorów zaliczają się wydarzenia, w których stajemy w obliczu nowych dla nas sytuacji i musimy podjąć konkretne decyzje odnoszące się do naszego zachowania w zaistniałych okolicznościach. To sprawia, że wspomniane sytuacje, często dotyczące ważnych sfer życia, są trudne, stresowe (tzw. życiowe wydarzenia stresowe).